HİZMETLERİMİZElektronik Kart ÜretimiElka Elektronik’de sahip olduğumuz elektronik kart üretim hattımız, otomatik optik kontrol (AOI) sistemlerine sahip olup, tüm SMD üretim modern ve tam otomatik makinalarla yapılmaktadır. Stoklarımızda FIFO (ilk giren ilk çıkar) sistemi kullanılır ve yüksek kalitede üretim devamlılığını sağlamak için komponentlerimizin lehimlenebilirliği ve performansı düzenli olarak kontrol edilir.

Elektronik Ar-Ge Çalışmaları

Departmanımızın ar-gesinde; müşterilerimiz tarafından istenen fonksiyon ve standartları sağlayan elektronik devreler tasarlanmakta, numunesi hazırlanıp gerekli laboratuvar testleri yapılarak üretime hazır hale getirilmektedir. Müşterilerimizin, TH (DIP) komponent ağırlıklı elektronik devrelerini SMD komponentlere uyarlamak istemeleri durumunda, malzeme ve PCB tasarımı yaparak ürünlerinin, üretim, maliyet ve teknolojik olarak optimum özelliklere gelmesine yardımcı olunmaktadır.

Test ve KontrolElka Elektronik, test kabiliyetini geliştirmek için EC ve TA test teknolojisine sahip otomatik makinalar ile yeterliliğini artırmayı amaçlamakta ve bunun için yatırım yapmaktadır. Bu teknoloji ile kart üzerindeki tüm komponentlerin kısa bir sürede değerleri, toleransları, yönleri ve kartın çalışmasını engelleyecek tüm malzeme, PCB ve üretim problemleri otomatik ve el değmeden tespit edilebilir duruma gelecektir.

Yeni Parkurlarımız İle Hedefimiz; İşinize ve Hayatınıza Değer Katmak
Malzeme TeminiMüşterilerimizin istekleri için PCB, elek, eksik komponent tamamlama veya komple kompanent temini, cihaz kutusunun temini veya tamamen yeniden tasarlanarak yapılmasının yanında özel amaçlı kablolar, kablo, etiket, koli vb ürünlerin tedariği de yapılabilmektedir.


SMD DizgiSMD dizgide müşteri talebine göre kurşunlu ya da kurşunsuz olarak lehimleme işlemi gerçekleştirilmektedir. SMD Dizgi hattımız, 25×25 mm’den 400×300 mm’e kadar genişlikteki PCB boyutlarında ve 0,5-3,5 mm kalınlığında dizgi yapabilmektedir. SMD dizgisi yapılan PCB ‘ler sıcaklıkları oda sıcaklığından 300 °C ye kadar bağımsız olarak ayarlanabilen 5 ısıtma zonu bulunan reflow fırınımızda, ±0,5 °C sıcaklık hassasiyeti ve ±1 °C PCB sıcaklık sapması ile fırınlanmaktadır. Bu teknoloji ile SMD dizgileri ihtiyaç duyulan sıcaklık reçetesine en uygun şekilde yapılabilmektedir.


PCB TasarımTüm elektronik cihazlarda bulunan PCB , yani baskılı devre kartı, üzerine montajı yapılacak elektronik komponentlerin birbirleriyle olan elektriksel iletişimini sağlar. Baskılı devre kartının yüzeyindeki yollar çeşitli safhalardan geçirilerek elde edilir ve elektronik elamanların bacakları bu yüzeye lehimlenir. Lehim yüzeyi olarak adlandırılan bu yüzeyin arka kısmı ise komponent yani bileşen yüzeyidir.


Sizlere Verilen Hizmetin Her Aşamasın da Titizlik Esasımızdır.
Manuel Dizgi (TH/DİP)Artık elektronik kart tasarımları giderek daha fazla SMD komponentten oluşmaktadır. Kopyalanabilme riski, üretim hızlı, kalite kontrol ve test süreçlerinin hızlılığı ve doğruluğu gibi vantajlar, sektördeki eğilimi SMD komponentlere yöneltmektedir. Sektördeki bu gelişmeye rağmen TH komponentler de (bacaklı elemanlar) tasarımlarda yoğunluğunu hala korumaktadır. Otomatik dizgi sistemleri ile pek mümkün olmayan ve el ile takılması zorunlu büyük güç oranlarına ve kapasitans değerlerine sahip komponentler için TH/DİP dizgi tercih edilmekte, hatta bazı durumlarda fiyat avantajı bile sağlamaktadır Elka Elektronik’de, müşteri isteğine göre kurşunlu-kurşunsuz olarak manuel dizgi yapılmaktatır.

Elektronik dizgi departmanımızın hizmetleri yeni teknolojiler ile imal edilir.